1.1 Повна назва засобу: засіб для дезінфекції «Жавель-Клейд».
1.2 засоби Виробник: фірма «Societe Nouvelle Clade» (Франція).
1.3 Склад засобу, вміст активних і допоміжних речовин, мас. %: натрієва сіль диморизоціанурової кислоти — 80-82 (активна речовина); адипінова кислота — не більш ніж 10; карбонат натрію — не більш ніж 10 (допоміжні речовини). Допоміжні речовини зв'язують і стабілізують активну речовину, підвищують її антимікробну дію, забезпечують високу розчинність засобу, пом'якшують воду, знижують фіксувальну та корозійну активність хлору. На вимогу користувача до складу засобу може бути доданий ароматизатор.
1.4 Форма випуску, фізико-хімічні властивості засобу та розчинів засобу: засіб «Жавель-Клейд» є концентрованим, випускається у формі таблеток білого кольору вагою 3,45-3,65 г, які добре розчиняються у воді. Таблетки можуть мати на поверхні насічки для поділки таблетки на частини під час приготування робочих розчинів. Під час розчинення однієї таблетки у воді виділяється 1,47-1,62 г (43,7±0,7%) активного хлору. Хлор як класичний окисник чинить не тільки потужну антимікробну дію, але й руйнує забруднення, органічні сполуки та фарбувальні речовини. Адипінова кислота регулює pH розчинів, і карбонат натрію, що протидіє ефекту іонів «жорсткості», що підсилюють змачувальні та мийні властивості водних розчинів засобу.
Водні розчини засобу «Жавель-Клейд»:
1.5 Спектр антимікробної дії засобу: засіб «Жавель-Клейд» виявляє антимікробні властивості щодо грамретельних і грампозитивних бактерій (включно зі збудниками туберкульозу, псевдотуберкульозу, дизентерії, холери, інших колітів, ентеритів, гастроентеритів, черевного тифу, паратифу, інших сальмонелезів, дифтерії, сквалатини, коклюшу, менінгококової інфекції, золотистого стафілококу, мультирезистентного стафілокока, ентерогаморагічної кишкової палички, синьйоноя палички та ), вірусів (включно з вірусними гепатитами, ВІЛ-інфікацією, грипом, Аvіаном Іnfluenza («птячий грип»), Swine influenza («свиною грип»), SARS («атипічна пневмонія»), вакцинієврус, віруси Коксаккі, ЄС, віруси герпесу, цитомегалії, парагриппінусі, аденові, ентеровірусні, коронавірусні, поліовірусни, папівірусні, респіраторно-синтиційні, риновірусні, ротавірусні, ханулівірусні інфекції та ін), грибів роду Сапома, патогенних дерматофітів, збудників внутрішньолікарських інфекцій, пліснявих грибів та спор, збудників особливо небезпечних інфекцій (чума, холера, туляремія, сибірська виразка), а також ефективний у знищенні та запобіганні появі цвілі.
1.6 Токсичність і безпека засобу: засіб «Жавель-Клейд» за параметрами гострої токсичності згідно ГОСТ 12.1.007-76 належить до III класу помірно небезпечних речовин під час введення в шлунок лабораторних тварин, до IV класу мало небезпечних речовин під час нанесення на шкіру та під час парентерального введення. У формі таблеток у помильних концентраціях парів належить до IV класу мало небезпечних засобів. В умовах інгаляційної дії у формі парів належить до IV класу мало небезпечних речовин за ступенем літучості. Засіб не має шкірно-резорбтивної та сенсибілізувальної дії, не проявляє кумулятивних, гонадотропних, ембробних, ембріотоксичних, канцерогенних, мутагенних і тератогенних властивостей. Робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» концентрації до 0,3% (за активним хлором) включно в умовах одноразової аплікації не викликають місцево-подразнювальної дії на шкіру та слизові оболонки очей. У разі багаторазового нанесення викликають сухість і лущення шкіри. Під час застосування робочих розчинів засобу будь-якої концентрації методом зрошення, а також розчинів концентрації вище 0,1% (за активним хлором) методом протирання спостерігається подразнення органів дихання та слизових оболонок очей. Робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» концентрації до 0,03% (за активним хлором) включно не залишають слідів активної та допоміжної речовин у жовтці та білку товарних (харчових) яєць під час дезінфекції поверхонь шкаралупи яєць методом занурення яєць у розчин, зрошення й аерозольної обробки поверхонь шкаралупи яєць. розчином засобу, не впливають на харчові та поживні якості яєць, добре змиваються з поверхонь шкаралупи яєць. Хімічні сполуки, які можуть утворюватися під час взаємодії робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» і синтетичних складників оброблюваних поверхонь, є безпечними для здоров'я й життя персоналу, що виконує роботи з дезінфекції, що працюють і сторонніх, не мають віддалених наслідків для здоров'я.
2.1 засіб для дезінфекції «Жавель-Клейд» призначений для застосування за напрямами, перерахованих нижче.
2.2 Поточна та кінцева дезінфекція в установах охорони здоров'я, лікувально-профілактичних установах і вогнищах інфекційних захворювань: лікарнях, поліклініках, стоматологічних клініках, держаків, амбулаторіях, диспансерах, санаторіях, профілакторій, реабілітаційних центрах, денних стаціонарах, медсанчах тощо та медпунктах, закладах соціального захисту населення, фельдшерських і фельдшерсько-акушерських пунктах, пологових стаціонарах,' центрах із трансплантації органів, медичних медичних профільних центрах, станціях швидкої допомоги, включно з клінічними, діагностичними, біохімічними, імунологічними, бактеріологічними, вірусологічними та серологічними лабораторіями (центри), донорськими пунктами та відділення переливання крові, карети швидкої допомоги, хірургічні, терапевтичні, акушерські, гінекологічні, дитячі, фізіотерапевтичні, патологічноанатомічні відділення тощо під час інфекцій бактеріальної етіології (включно з туберкульозом, псевдотуберкульозом, дизентерією, холером, іншими коліти, ентерити, гастроентерити, черевний тиф, паратифи, інші сальмонелези, дифтерію, скарлатину, коклюш, менінгококову інфекцію, золотистий стафілокок, мультирезистентний стафілокок, ентероеморагувальну кишкову паличку, інфекції, що викликає синегенна паличка тощо), інфекцій вірусної етіології (включно з вірусними гепатитами, ВІЛ-інфекцією, грипом, Аvіаном influenza («птячий грип»), Swine Іnfluenza («свиною грип»), SARS («атипне пневмонія»), вакциноїрус, віруси Коксак, ЄС, віруси герпесу, цитомегалії, парагрип, аденовірусні, ентеровірусні, коронавірусні, поліовірусні, папівірусні, респіраторно-синтиціальні, рино-динурусні, ротавірусні, гантавірусні інфекції тощо), інфекцій грибкової етіології (кандидози, дерматомікози), внутрішньолікарняних інфекцій, пліснявих грибів і спор, особливо небезпечних інфекцій (чума, холера, туляремія, сибірська виразка). Поточна та кінцева дезінфекція, зокрема дезінфекція, спрямована на боротьбу з внутрішньолікарняними інфекціями в установах, перерахованих у справжньому пункті Методичних вказівок, проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» за режимами відповідних інфекцій, наведених у таблицях 2-5.
2.3 Профілактична дезінфекція в установах, перерахованих у п. 2.2 цих Методичних вказівок, проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених в таблиці 2.
2.4 Поточні та генеральні прибирання в установах, перерахованих у п. 2.2 цих Методичних вказівок, проводяться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених в таблиці 7.
2.5 Дезінфекція, поєднана з передстерилізаційним очищенням, виробів медичного призначення (за винятком ендоскопів і інструментів до них), стоматологічного, перукарського та косметологічного інструментарію, аптечної та лабораторної посуду, скла проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у п. 4.2.14 і таблиці 6.
2.6 Оброблення об'єктів для знищення та запобігання появі цвілі проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у п. 4.2.19.
2.7 Завантаження дезінфекційних бар'єрів для обмивання чобіт і дезінфекційних бар'єрів для занурення надетих на руки рукавичок (пластикових, латексних, гумових) проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у п. 4.2.20.
2.8 Поточна та кінцева дезінфекція за зазначених вище інфекцій у дитячих установах проводиться розчинами засобу! «Жавель-Клейд» за режимами відповідних інфекцій, наведених у таблицях 2-5.
2.9 Профілактична дезінфекція, поточні та генеральні прибирання в санпропускниках; в аптечних закладах (аптеки, аптечні пункти, аптечні кіоски, аптечні склади); у дитячих установах, навчально-заспокійних закладах різних типів акредитації; в місцях постійного та тимчасового проживання, спортивно-оздоровчих комплексах (частинні будинки, гуртожитки, готелі, кемпінги, басейни, сауни, лазні тощо); у місцях проведення спортивних змагань та тренувань; на об'єктах комунально-побутового призначення (парикмахерські, салони краси, манікюрні, педикюрні та косметологічні кабінети, салони пірсингу та татуювання, пральні, хімчистки тощо); в адміністративних і громадських установах і будівлях, місцях масового скупчення людей (базари, ринки, вокзали, стоянки, стадіони, площі, підприємства зв'язку, банківські установи тощо); в установах громадського харчування та торгівлі; у громадських туалетах (включно з біотуалетами); на підприємствах і об'єктах водопостачання і водовідведення; на підприємствах фармацевтичної, мікробіологічній, парфумерно-косметичної, хімічної, біотехнологічної, харчової, переробної промисловості, сільського господарства й агропромислового комплексу; на заводах і фабриках, промислових підприємствах; у складах і сховищах (включно з паперовими архівами, бібліотечні сховища, приміщення для зберігання зерна, харчових продуктів, лікарських засобів, предметів гігієни та інших товарів); на підприємствах з транспортування, сортуванні та перероблення сміття; на рухомому складі та об'єктах забезпечення автомобільного транспорту (включно з пасажирським, санітарним транспортом, транспортом для перевезення харчових продуктів, транспортом для прибирання сміття тощо), метрополітеном, залізничним, водним і повітряним транспортом; в умовах надзвичайних ситуацій; об'єктів цивільної оборони; на об'єктах і в підрозділах міністерств оборони, надзвичайних ситуацій, внутрішніх справ (зокрема в казармах), інших міністерств, служб і відрядження; на інших епідемічно значущих об'єктах, діяльність яких вимагає проведення дезінфекційних робіт відповідно до чинних санітарно-гігієнічних і протиепідемічних норм і правил, нормативно-методичних документів. Профілактична дезінфекція, поточні та генеральні прибирання в установах, перерахованих у справжньому пункту Методичних вказівок, проводяться розчинами засобу «Жавель-Клейд» за такими режимами: поверхонь і об'єктів у приміщеннях, де висока висока ймовірність поширення грибкових інфекцій (санпропускники, роздягальні, душові, приміщення «чаш» басейнів, парних у саунах і лазнях, масажні кабінети тощо) — з режимами, наведених у таблиці 3; де висока ймовірність поширення пліснявих грибів і спор (поміщення для зберігання, вагони та контейнери для перевезення коренеплодів, зерна тощо) — з режимами, наведених у таблиці 4; у всіх інших випадках — з режимами, наведених в таблиці 2.
2.10 Профілактична дезінфекція в пінітенціарних установах проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» за такими режимами: поверхонь і об'єктів у приміщеннях, де висока ймовірність поширення туберкульозу та грибкових інфекцій (камери утримання в'язаних, душових тощо) — з режимами, наведених у таблиці 3; у всіх інших випадках — з режимами, наведених в таблиці 2.
2.11 Дезінфекція аерозольним методом повітря в приміщеннях, поверхонь приміщень і об'єктів у приміщеннях за допомогою термопривидів (туманогенераторів), мотораспілячів або ранцевих (ручних) обприскувачів проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.12 Знезараження води, дезінфекція систем і окремих об'єктів водопостачання у разі централізованого автономного та не централізованого (місцевого) водопостачання; знезараження стічних вод, дезінфекція систем і окремих об'єктів водовідведення виробляється за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.13 Знезараження води у разі не централізованого водопостачання фруктів, овочів, води для приготування харчового льоду; дезінфекція ємностей для води виробляється за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.14 Дезінфекція колодязів і знезараження господарсько-питівної води децентралізованих джерел водопостачання (кроткі колодязі тощо) виробляється за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.15 Дезінфекція об'єктів у спортивно-оздоровчих установах, басейнах, саунах, лазнях і знезараження води в плавальних басейнах проводиться за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.16 Дезінфекція та санітарна обробка поверхонь приміщень, обладнання, посуду, тари, інвентарю на підприємствах харчової та перероблювальної промисловості незалежно від форми власності та супроводу: підприємствах м'ясної, консервної, птиці перероблювальну рибну, молочну, олію для приготування їжі, плодово-, сирну, кондитерську, хлібопекарську промисловості, підприємства з виготовлення продуктів дитячого харчування, напоїв, вирощування грибів тощо проводиться за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у справжніх Методичних отворах (п. 4.2.4, таблиці 8-14) і/або відповідних інструкціях.
2.17 Дезінфекція поверхонь шкаралупи товарних (харчових) яєць проводиться розчинами засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у п. 4.2.5 Методичних вказівок.
2.18 Дезінфекція напівпродуктів, обладнання, технологічних вод на підприємствах цукрової галузі проводиться за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідній інструкції.
2.19 Антисептування сировини та технологічних середовищ у виробництві спирту з цукромісткої та крохмалювальної сировини та дезінфекції виробничого обладнання й комунікацій проводиться за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у відповідної інструкції.
2.20 Профілактична дезінфекція вагонів пасажирських поїздів у пунктах формування й оберту під час підготовки їх до літака та в дорозі проходження; електропоїздів і дизель-поїздів, вантажних вагонів і контейнерів, призначених для перевезення продукції; приміщень і окремих об'єктів залізничних вокзалів (станцій) виробляється за допомогою засобу «Жавель-Клейд» з режимами, наведених у справжніх Методичних отворах (таблиця 2) і відповідних інструкціях.
3.1 Методика та умови приготування робочих розчинів: робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» готують у спеціально виділених промаркованих ємностях за допомогою розчинення таблеток у воді відповідно до розрахунків, наведених в таблиці 1. Під час приготування робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» таблетки легко розчиняються у воді, не потребують її підігрівання, додавання допоміжних речовин, додаткового посилення або попередньої активації, а також обмежень щодо матеріалу місткостей.
3.2 Розрахунки для приготування робочих розчинів для приготування робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» відповідної концентрації виходять із розрахунків, наведених у таблицею 1.
3.3 Поліпшення мийних властивостей робочих розчинів: для поліпшення мийних властивостей до робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» можна додавати 0,5% мийного засобу з розрахунку 50 мл або 50 г на 10 л робочого розчину (якщо інша не рекомендується для конкретного мийного засобу) або, навпаки, розчиняти відповідну кількість таблеток засобу «Жавель-Клейд» на 0,5% розчині мийного засобу, дозволеного до застосування в Україні. Додавання 0,5% мийного засобу (розчин пігулок у 0,5%-му розчині мийного засобу) не знижує антимікробну активність робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд».
3.4 Повторне застосування робочих розчинів: робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» можна застосовувати багаторазово за позитивних результатів хіміко-аналітичного визначення вмісту активного хлору в розчині (або після доведення його до норми — п. 4.2.4 формула 1), якщо немає механічного забруднення й зміни первинного зовнішнього вигляду розчину (немає помутніння, осаду, забарвлення), але не довше від терміну придатності робочого розчину.
3.5 Термін придатності та умови зберігання робочих розчинів: можливий термін зберігання робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» до застосування — 15 діб за умови зберігання в закритих ємностях.
4.1 Об'єкти застосування: розчини засобу «Жавель-Клейд» застосовують для дезінфекції об'єктів, перерахованих нижче, з них — дезінфекції та поєднання процесів дезінфекції з передстерилізаційним очищенням виробів медичного призначення (за винятком ендоскопів і інструментів до них), стоматологічного, перукарського та косметологічного інструментурія, аптечної та лабораторної посуду, скла:
Розчини засобу «Жавель-Клейд» застосовують також для знищення та запобігання появі цвілі.
4.2 Методи дезінфекції окремих об'єктів: робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» застосовують методами протирання, зрошення, чищення щіткою або йоршем, занурення в розчин, замочування в розчині, заливання розчином та іншими відповідно до відповідних інструкцій.
4.2.1 Поверхні приміщень (пол., стіни, стелі, перегородки, двері, підвіконня, віконні рами тощо), предмети меблів (тверді меблі), поверхні побутової техніки, кухонного та холодильного обладнання, медичних та інших апаратів, приладів, обладнання з гальванічним, лакофарбовим і полімерним покриттям, транспортних засобів протирають шиношю, змоченою в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд», або зрошують із гідропульта, автомакса, розпилювача типу «Квазар» та інші. Норма витрати робочого розчину становить 100 мл/м2 поверхні, що піддаються обробці. Після закінчення дезінфекції паркетна підлога, меблі з дерева, зокрема поліровані, протирають сухою ганчіркою для запобігання деформації дерев'яних поверхонь під дією вологи.
4.2.2 М'які меблі (дивани та крісла з тканинною оббивкою тощо), килими чистять щіткою, змоченою в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд», або зрошують із гідропульта, автомакса, розпилювача типу «Квазар» та інші. Норма витрати розчину становить 100 мл/м поверхні, що обробляється. Дезінфекцію проводять після очищення тканини оббивки меблів, килима від пилу за допомогою пилососа і за потреби прибирання із застосуванням дозволених засобів для миття й чищення.
4.2.3 Санітарно-технічне обладнання (унітази, раковини, крани, душове обладнання, ванни, зокрема для бальнеологічних процедур, гідромасажні ванни, «чаші» басейнів тощо), накопичувальні баки та поверхні автономних туалетів і біотуалетів, ємності для збирання, накопичення і зберігання відходів і сміття двічі, з інтервалом 15 хвилин і наступним дотриманням експозиції, протирають шиношю або чистять щіткою (ершом), змоченими в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд», або зрошують з гідропульта, автомакса, розпилювача типу «Квазар» та інші. Норма витрати розчину становить 100 мл/м2 поверхні, що піддається обробці, на одне оброблення. Після закінчення дезінфекції санітарно-технічне обладнання, поверхні автономних туалетів і біотуалетів ополіскують водопровідною водою.
4.2.4 Поверхні виробничих приміщень, технологічне обладнання, посуд, виробничий і поворотний тару, інвентар на підприємствах харчової та перероблювальної промисловості (м'ясний, консервний, рибний, молочний, масложировий, плодово-, сирої, кондитерської, хлібопекарної, з виготовлення продуктів дитячого харчування, напоїв, вирощування грибів тощо) дезінфікують робочими розчинами засобу «Жавель-Клейд» згідно з рекомендаціями, викладених нижче, і згідно з таблицями 8-14. У разі систематичного застосування засобу «Жавель-Клейд» з урахуванням специфіки підприємства та за відповідного мікробіологічного контролю можливе зменшення експозицій або застосування робочих розчинів меншої концентрації, ніж визначений у справжніх Методичних вказівок. Поверхні складських, побутових, підсобних, санітарно-технічних приміщень, торгового обладнання (стіли, транспортери, прилавки, вітрини, холодильні камери, ваги тощо), санітарно-технічне обладнання, внутрішньоцеховий транспорт, транспорт для транспорт перевезення харчової сировини та готової продукції (зокрема рефрижераторний), санітарний одяг і спецодяг і спецодяг і пр дезінфікувати робочими розчинами засобу «Жавель-Клейд» методами і режимами, викладеними в справжньому розділі та таблиці 2.
Приготування робочих розчинів: розрахункова кількість таблеток (масу) або матковий розчин засобу «Жавель-Клейд» вносять у бак мийної станції (балансувальний бак тощо) у разі механізованого способу, до мийної ванни або витратної місткості для робітника розчину під час ручного способу дезінфекції. Підготовка до дезінфекції: робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» застосовують для дезінфекції після попереднього миття й ополіскування технологічного обладнання та виробничих приміщень на підприємствах харчової та переробної промисловості. Об'єкти, що безпосередньо контактують із харчовою сировиною (обладнання, трубопроводи, обробні дошки, стелажі, транспортери тощо), механічно очищають або промивають водою для видалення харчових залишків, знежирюють лужними мийними розчинами, ополіскують або промивають водою для видалення залишків мийного розчину. За потреби проводять додаткове миття (знежирення) лужними або кислотними технічними засобами для видалення наявних білково-жирових відкладень і забруднень неорганічного характеру з подальшим ополіскуванням (промиванням). Ретельність проведення цих операцій неабияк визначає подальшу ефективність дезінфекції. Неможлива наявність білково-жирових забруднень на поверхнях, що піддаються дезінфекції. Після повного видалення залишків мийного розчину водою обладнання та поверхні виробничих приміщень дезінфікувати робочими розчинами засобу «Жавель-Клейд» згідно з рекомендаціями, викладених нижче, і згідно з таблицями 8-14.
Ручний спосіб дезінфекції: передбачає застосування методів заповнення, занурення, протирання або зрошення робочим розчином засобу «Жавель-Клейд». Для дезінфекції деталей обладнання, посуду, тари, інвентар методом занурення мають бути передбачені стаціонарні та/або пересувні 2-3-секційні мийні ванни, столи для запчастин, стелажі для сушіння деталей, інвентарю. Методом передбачає багаторазове протирання зануреного в робочий розчин засобу «Жавель-Клейд» об'єкта за допомогою щітки або йоржа.
Для дезінфекції великогабаритного обладнання на поверхню обладнання обробляється, багаторазово (не менш ніж 10 разів на хвилину) наносять робочий розчин засобу «Жавель-Клейд», протирають поверхню шиною або чистять щіткою або йоршом, забезпечуючи рівномірне змочування поверхні та постійна наявність на ній робочого розчину під час оброблення. Також можливе зрошення робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» поверхні великогабаритного обладнання з гідропульту, автомаксу, розпилювача типу «Квазар» та інші. Під час дезінфекції важкодоступних ділянок тривалість оброблення необхідно збільшити. Норма витрати робочого розчину становить 100-250 мл/м поверхні, що обробляється. Поверхні виробничих приміщень протирають ганчіркою, змоченою в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд» або зрошують із гідропульту, автомаксу, розпилювача типу «Квазар» та інші. Норма витрати робочого розчину становить 100 мл/м поверхні, що обробляється. Механізований спосіб дезінфекції: передбачає рециркуляцію робочого розчину в системі (СІП), промивання розчином за допомогою мийних машин карусельного або тунельного типу або заповнення розчином (за можливості циркуляція розчину у разі увімкненої машини) засобу «Жавель-Клейд».
Рекомендовані концентрації робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд» визначені з урахуванням того, що під час механізованого способу можливе зниження вмісту активного хлору в розчині через розведення водою, що залишилася в системі. Після початку рециркуляції у разі механізованого (СІП) способу контролюють вміст активного хлору в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд». Якщо відбулося істотне зниження вмісту активного хлору в розчині, то необхідне коригування його концентрації — «підживлення» (формула 1).
Po · (Kр — Kвік)
Pn=---------------------------- · 1000
К сер
де
Рп — маса засобу («підживлення»), необхідна для доведення вмісту активного хлору в робочому розчині до норми, т (кількість таблеток Рп/М, де М — середня маса таблетки);
Ро — необхідна кількість (маса) робочого розчину засобу, кг (л), маса робочого розчину відповідає за значенням об'єму робочого розчину;
Кр — потрібний вміст активного хлору в робочому розчині, %;
Квік — вміст активного хлору в використаному робочому розчині, %;
Ксер — вміст активного хлору в засобі, % (Ксер = 43,7%).
Повторне застосування робочих розчинів: якщо не сталося білково-жирового забруднення робочого розчину засобу «Жавель-Клейд», то дозволено 3-4-разове його застосування. Для цього після проведення дезінфекції контролюють вміст активного хлору в розчині та за потреби доводять його до норми (формула 1). За наявності в робочому розчині, застосовується, механічних домішок або органічних речовин він може скидання в каналізацію.
Дезінфекція трубопроводів: нерозбірні трубопроводи промивають водою для видалення харчових залишків, вставляють заглушки, заповнюють мийним розчином і залишають на 2-4 години. Потім промивають водою для видалення залишків мийного розчину, дезінфікують робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» механізованим способом, після експозиції промивають водою для видалення залишків робочого розчину. Розбірні трубопроводи відмивають водою від харчових залишків і промивають лужним мийним розчином. Потім промивають водою для видалення залишків мийного розчину, дезінфікують робочим розчином засобу «Жавель-Клейд», після експозиції промивають струменем води або в проточній воді до повного змивання залишків робочого розчину. Дезінфекція технологічних резервуарів і ємностей: після видалення харчових залишків, промивання мийним розчином і видалення залишків мийного розчину внутрішні поверхні технологічних резервуарів і ємностей дезінфікують через заповнення резервуарів, місткостей робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» або нанесення на внутрішні поверхні робочого розчину засобу «Жавель-Клейд» за допомогою головки мийного пристрою, обладнання для зрошення, ганчірки, щітки або йоржу. Зовнішні поверхні технологічних резервуарів і ємностей протирають гілочці, чистять щіткою або йоршем, змоченими в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд» або зрошують робочим розчином із гідропульта, автомакс, розпилювача типу «Квазар» та інші. Дезінфекція арматури, що не використовується: арматуру (клапану, шланги тощо) зберігають у резервуарі з неіржавкої сталі в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд», який замінюють щодня. Перед використанням арматуру ретельно промивають. Контроль на повноту відмивання: безпосередньо після дезінфекції залишки робочого розчину змивають струменем води або в проточній воді впродовж 3-10 хвилин (не менш ніж 10 хвилин у м'ясній, рибній промисловості; 15 хвилин — у кондитерській та хлібопекарній промисловості). У виробництві напоїв, у разі отримання непастеризованих напоїв із біологічною стійкістю під час зберігання понад 30 діб і під час дезінфекції обладнання та комунікацій на стадіях після пастеризації в потоці рекомендується змити залишків робочого розчину водою. Контроль на повноту відмивання здійснюють у такий спосіб: воду, яка використовується для ополіскування (контрольна проба) і розчин після відмивання (змивна вода) об'ємом 200 см3 поміщають у колби на 250-500 см3, додають у кожну по 20 см3 10% розчину сірої кислоти, 10 см 10%-го розчину йодистого калію й 1 см 0,5%-го розчину крохмалю. інтенсивніше фарбування змивальної води, порівнюючи з контрольною пробою, свідчить про потребу продовження відмивання впродовж 1-2 хвилин. Однакове фарбування в обох колбах вказує на брак у змивальній воді залишків засобу.
4.2.5 Поверхні шкаралупи товарних (харчових) яєць дезінфікувати робочими розчинами засобу «Жавель-Клейд» методами занурення яєць у розчин, зрошення або аерозольного оброблення поверхонь шкаралупи яєць розчином засобу.
Дезінфекцію товарних (харчових) яєць доцільно проводити не більш ніж за одну годину до використання яєць у їжу або в технологічному процесі приготування харчових продуктів. Після дезінфекції яйця необхідно промити в чистій водопровідній воді кімнатної температури для видалення залишків робочого розчину з поверхні шкаралупи яєць. Тара, у якій були не дезінфіковані товарні (харчові) яйця, не має жодним чином використовуватися для яєць, які пройшли дезінфекцію.
Дезінфекція товарних (харчових) яєць методом занурення в розчин: для дезінфекції яєць методом занурення використовують робочий розчин засобу «Жавель-Клейд» концентрації 0,015% (за активним хлором) > з експозицією не менш ніж 2 хвилини. Робочий розчин засобу виготовляють у кількості, достатній для повного занурення яєць. Встановлена активна дія на бактерії робочих розчинів засобу «Жавель-Клейд», що дає змогу багаторазове їх використання. Якщо немає механічного забруднення, робочий розчин засобу можна використовувати для дезінфекції яєць методом занурення від 6 до 10 разів упродовж доби. Дезінфекція товарних (харчових) яєць методом зрошення розчином: для дезінфекції яєць методом зрошення з гідропульту, автомаксу, розпилювача типу «Квазар» тощо використовують робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» концентрації 0,015% (за активним хлором) з експозицією не менш ніж 5 хвилин або концентрації 0,03% (за активним хлором) з експозицією не менш ніж 2 хвилини. Робочий розчин засобу виготовляють у кількості, достатній для ретельного зволоження шкаралупи яєць з усіх боків. Під час зрошення товарних (харчових) яєць у стелажі лотки з яйцями рекомендується розташовувати стелажі в один ряд для кращого зволоження яєць із нижнього боку. Дезінфекція товарних (харчових) яєць методом аерозольної обробки розчином: для дезінфекції яєць аерозольним методом за допомогою туманогенераторів, мотооприскувачів або ранцевих (ручних) обприскувачів, зокрема за допомогою розпилювача типу «Туман» використовують робочі розчини засобу «Жавель-Клейд» концентрації 0,015% (за активним хлором) з експозицією не менш ніж 5 хвилин або концентрації 0,03% (за активним хлором) з експозицією не менш ніж 2 хвилини. У разі дезінфекції яєць аерозольним методом норма витрати робочого розчину засобу «Жавель-Клейд» становить приблизно 2 л на 1000 шт. яєць. Під час аерозольної обробки яєць у стелажі лотки з яйцями рекомендується розташовувати стелажі в один ряд для кращого зволоження шкаралупи яєць із нижнього боку. Додаткові рекомендації щодо оброблення робочих поверхонь і рук персоналу: разом із дезінфецією яєць бажано проводити оброблення робочих поверхонь 0,015%-м (за активним хлором) розчином засобу «Жавель-Клейд». Працівники харчових блоків, які контактували з харчовими яйцями, які не пройшли дезінфекцію, мають обробити руки 0,015%-ним (за активним хлором) розчином засобу «Жавель-Клейд» у разі подальшого контакту з яйцями, що пройшли дезінфекцію.
4.2.6 Кухонний та столовий посуд (зокрема одноразовий), ємності для зберігання харчових продуктів звільняє від залишків їжі та повністю занурюють у робочий розчин засобу «Жавель-Клейд» за умови норми витрати розчину 2 л на 1 комплект посуду або в кількості, необхідною для повного занурення посуду, ємностей для харчових продуктів. Після закінчення дезінфекції посуд і ємності для харчових продуктів промивають проточною питною водою впродовж 3 хвилин, одноразовий посуд утилізують.
4.2.7 Ємності для зберігання і транспортування води дезінфікують робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» концентрації 0,0025% за активним хлором (1 таблетка на 60 л води) одним із таких методів:
4.2.8 Білизна (зокрема натільний і постільний, спеціальний, медичний і захисний одяг), за винятком вовняний, шовковий і виготовлений із синтетичних волокон, поштучно повністю замочують у робочому розчині засобу «Жавель-Клейд» з розрахунку 4 л розчину на 1 кг сухої білизни. Ємність із замоченою в розчині білизною закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції білизну перуть і полохнуть.
4.2.9 Взуття зі шкіри та інших матеріалів, лазне сандалії, капці, гумові килимки, гумові рукавички й інше з гуми, пластмас, синтетичних матеріалів дезінфікують методами протирання, зрошення або занурення в робочий розчин засобу «Жавель-Клейд». Ємність із зануреними в робочий розчин засобу об'єктами щільно закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції об'єкти дезінфекції промивають водою.
4.2.10.іграшки (пластмасові, гумові, металеві, дерев'яні тощо) занурюють у ємність із робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» і щільно закривають кришкою, не допускаючи їх спінення на поверхню, або протирають шиною, змоченою в робочому розчині засобу. Після закінчення дезінфекції іграшки промивають проточною питною водою.
4.2.11 Вироби медичного призначення (за винятком ендоскопів та інструментів до
, стоматологічний, перукарський і косметологічний інструментрій (зокрема манікюрні та педикюрні приладдя) з корозійних металів (зокрема з низьковуглецевої сталі, нікельованих металів), скла, силікону, гуми на основі силіконового та натурального каучуку, полімерних матеріалів (далі — «вироби») дезінфікують у неіржавких сталевих, емальованих (без пошкодження емалі), скляних або пластмасових ємностях, які щільно закриваються кришками. Вироби, призначені для лікувальних, діагностичних і косметологічних процедур, пов'язаних із ушкодженням шкіри та слизових оболонок, занурюють у робочий розчин засобу «Жавель-Клейд» відразу після їх використання. Роз'ємні вироби занурюють у розчин у розібраному стані. Вироби, що мають замкові частини, занурюють розкритою, попередньо зробивши ними кілька робочих рухів у робочому розчині для кращого проникнення розчину у важкодоступні ділянки виробів. Крізь голки прокачують робочий розчин. Вироби, що мають канали, звільняють від повітря, заповнюють розчином усі канали та порожнини, використовуючи допоміжні засоби (шприци, піпетки тощо). Під час дезінфекції канали та порожнини виробів мають бути повністю (без повітряних пробок) заповнені розчином засобу. Товщина шару розчину над виробами має бути не менш ніж 1 см. Після закінчення дезінфекції вироби промивають проточною водою впродовж 3 хвилин.
Для дезінфекції виробів і їх частин, які безпосередньо не торкаються пацієнта, допускається дворазове, з інтервалом 15 хвилин і наступним дотриманням експозиції, протирання ганчіркою, змоченою в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд». Після закінчення дезінфекції вироби промивають проточною водою упродовж 3 хвилин.
4.2.12 Предмети догляду хворих і особистої гігієни (грілки, наконечники для спринцівок, підкладні клейонки, термометри, гребінці, щітки для рук і ніг тощо) занурюють у ємність із робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» і щільно закривають кришкою, не допускаючи їх спливу на поверхню, або протирають ганчіркою, змоченою в робочому розчині засобу «Жавель-Клейд». Після закінчення дезінфекції предмети догляду хворих і особистої гігієни ретельно промивають проточною водою.
4.2.13 Аптечний та лабораторний посуд (пробірки, піпетки, предметні та покривні скла, циліндри, колби, флакони, чашки Петрі, планшети для імунологічних аналізів, гумові груші, шланги та ін.), лабораторне скло занурюють у місткість із робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» і щільно закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції аптечний і лабораторний посуд, скло ретельно промиває проточною водою впродовж 3 хвилин.
4.2.14 Дезінфекцію, поєднану з передстерилізаційним очищенням, виробів медичного призначення (за винятком ендоскопів і інструментів до них), стоматологічного, перукарського та косметологічного інструментарію, аптечної та лабораторної посуду, скла (далі — «вироби») здійснюють одним із таких способів:
Розчини засобу «Жавель-Клейд» можна застосовувати для достерилізаційного очищення виробів ручним способом багаторазово за браком механічного забруднення й зміни первинного зовнішнього вигляду розчину (немає помутніння, осаду, фарбування), але не довше терміну придатності робочого розчину. За перших ознак зміни зовнішнього вигляду розчин необхідно замінити.
Якість достерилізаційного очищення оцінюється способом поставлення проби на наявність залишкових кількостей крові згідно з методиками, викладених в офіційно чинних методічних документах. Контролю належить 1% одночасно оброблених виробів одного найменування (але не менш ніж 3 вироби). У разі виявлення залишків крові (поживна проба) вся група виробів, від якої відбирали вироби для контролю, підлягає повторному обробленню до отримання негативного результату.
4.2.15 Медичні відходи (використані вироби медичного призначення та лабораторний посуд одноразового застосування) занурюють у ємність із робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» і щільно закривають кришкою. Відпрацьований матеріал (перев'язувальний матеріал, ватні тампони, серветки, шапочки' одноразова білизна тощо) збирають у окрему ємність із робочим розчином засобу «Жавель-Клейд». Після закінчення дезінфекції медичні відходи та відпрацьований матеріал утилізують. Контейнери для збирання медичних відходів і відпрацьованого матеріалу протирають ганчіркою, змоченою в робочому розчині засобу.
4.2.16 Прибиральний інвентар (вітош, швабри, щітки, йорші, відра, совки тощо), предмети для миття посуду (щітки, йорші тощо) занурюють у робочий розчин засобу «Жавель-Клейд», протирають або зрошують розчином. Ємність із зануреними в розчин об'єктами щільно закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції вітош стирають і висушують, швабри, щітки, йорші, відра, совки тощо промивають проточною водою.
4.2.17 Біологічні та інші контаміновані відходи (кров, згустки крові, сироватка, плазма, ліквір, фекалії, сеча, блювотні маси, мокрота, слина, промивні води після полоскання зіву, змивні води після миття хворого, залишки їжі тощо) заливають робочим розчином засобу «Жавель-Клейд» з розрахунку 2 об'єму розчину на 1 об'єм знезаражуваного матеріалу. Ємність із зануреним у
Основні | |
---|---|
Виробник | Санітарний Щит України |
Країна виробник | Україна |
Сфера использования | HoReCa, Клініки та медичні установи, Харчова промисловість, Фармацевтична промисловість, Птахофабрики, Тваринництво, М'ясокомбінати, Нафтопереробні й машинобудівні підприємства, Клінінгові компанії, Автомийки, АЗС, Підприємства ЖКГ, громадського харчування |
Тип | Дезінфікуючий миючий |