Дезінфікувальний засіб Медикарин (Medicarine) — це хлоровмісний засіб у формі таблеток білого кольору. Виробник — Ecolab GmbH&Co.OHG (Німеччина). Склад: дихлороізоціанурат натрію — 99,61% (активна речовина), алкілполігліколь-ефір — 0,39%.
Одна таблетка має вагу 2,72 г і під час розчинення у воді виділяє 1,5 г активного хлору. Містить активного хлору 55-56%. Таблетки медикарину добре розчиняються у воді.
Водні розчини Медикарина прозорі, безбарвні, зі слабким запахом хлору, мають мийні, антикорозійні, стабілізувальні, зволожувальні, вибілювальні властивості. Не ушкоджують корозійностійкі метали, скло, полімерні матеріали, лінолеум, пластмаси, плексиглас (акрилове скле), гуму, латексні вироби, поліамід, полістиролу поліетилен, м'який і твердий поліхлорвініл, силікон, фаянс і поверхні медичних приладів, дерево, кахель. Не фіксує органічні забруднення, гомогенізує біологічні виділення (зокрема мокротиння). Видаляють механічні, жирові, білкові забруднення, залишки крові та лікарські засоби з поверхонь і внутрішніх каналів і порожнин ІМН, добре змиваються з оброблених поверхонь, не залишаючи плям і нальоту.
Засіб сумісний з аніонніми, неіоногенні й амфотерними поверхнево-активними речовинами (зокрема милом), солями лужних металів неорганічних і органічних кислот.
Медікарин має антимікробні властивості — вбиває бактерії (туберкульоз, резистентні штами внутрішньолікарських інфекцій, зокрема мультигументний золотистий стафілокок (MRSA), ентерокок, синегенна паличка, протій, Helicobacter pylory, ешерихії, шигелли, клостридії, сальмонели, конюшини, легіонелли, лептоспір, іерсині, коринебактерії, стрептококи, стафілококи, менінгока та інші види бактерій), ефективний проти вірусів (зокрема збудників гепатитів А, В, С, ВІЛ-інфекції, герпес —, рота, корона-, каліци-, параміксо-, ханта-, вакцинія-, папова-, ентеро- (зокрема поліовіруси), респіраторно-синцитиальний, рино-, аденові інфекції, SARS, збудників різних типів грипу та парагрипу, зокрема: A (H5N1) грип, A (H1N1) «свинячий грип», має фунгіцидну дію (ефективний у разі кандидозів, дерматомікозах, пліснявих грибів).
Під час використання робочих розчинів засобу в концентрації 0,015% — 0,3% (за активним хлором) через протирання не викликає місцево-подразнювального та сенсибілізувального впливу на шкіру.
Розчини концентрації 0,1% у разі використання способом протирання не мають подразливої дії на слизові оболонки очей.
У концентраціях вище 0,1% розчини засобу Медикарин подразнюють верхні дихальні шляхи та очі.
Засіб не має кумулятивних властивостей, специфічних віддалених ефектів (мутагенних, ембріотоксичного, ембріотропних, гонадотропних, тератогенних і канцерогенних).
Робочі розчини дезінфікувального засобу Медикарин готують у промаркованій емальованій (без пошкодження емалі), скляній або пластмасовій посуді розчиняючи необхідну кількість таблеток у воді кімнатної температури.
Для приготування робочих розчинів засобу Медикарин відповідної концентрації виходять із таких розрахунків:
Кількість таблеток — вміст активного хлору
1 таб. на 10 л води — 0,015%
2 таб. на 10 л води — 0,03%
4 таб. на 10 л води — 0,06%
5 таб. на 10 л води — 0,075%
7 таб. на 10 л води — 0,1%
10 таб. на 10 л води — 0,15%
14 таб. на 10 л води — 0,2%
20 таб. на 10 л води — 0,3%
У разі додавання до робочих розчинів Медикарину мийного засобу концентрацію 0,5% неабияк поліпшуються його мийні властивості.
Термін придатності розчинів — 7 днів (Збережити в закритій ємності). Розчини для дезінфекції використовують багаторазово до закінчення терміну їх придатності (важливо брак помутніння, появи осаду тощо). Якщо розчин змінив колір або випав осад — розчин змінюють на новий.
Методи знезараження окремих об'єктів.
Дезінфекцію та миття об'єктів розчинами засобу Медікарин здійснюють за режимами, зазначеними в таблицях 2-6 методичних вказівок.
Дезінфекцію поверхонь — протирання або зрошення з гідропульта, автомакса. Поверхні із сильними забрудненнями обробляють двічі. Норма витрати для протирання — 100 мл на м2, для зрошення — 150 мл на м2 на одну обробку. Після дезінфекції провітрюють приміщення 15 хв.
Дезінфекцію та дезінфекцію, поєднану з ПСО ІМН, лабораторного посуду, косметичного інструментарію та приладдя (парикмахерського, манікюрного, педикюрний, інструментів для татуажу та пірсингу) проводять так:
- Замочують у разі повного занурення виробів на 0,1% розчин. Експозиція, 60 хв.
- Рознімні ІМН замочують у розібраному вигляді. Канали та порожнини за допомогою шприца заповнюють розчином.
- Миють кожен виріб у тому ж розчині за допомогою щітки або тампону — експозиція 2 хв. Внутрішні канали та порожнини виробів миють, прокачуючи розчин крізь них за допомогою шприців або електровідсмоктувача.
- Ополіскують усі вироби проточною питною водою 3 хв.
- Ополіскують усі вироби дистильованою водою 0,5 хв.
Для дезінфекції, дезінфекції, поєднаної з передстерилізаційним очищенням, розчини Медикарина можна застосовувати багаторазово впродовж терміну придатності, якщо їхній зовнішній вигляд не змінився (немає помутніння, появи осаду тощо).
Посуд замочують у ємності з розчином Медікарина з огляду на розрахунок 2 л на один комплект (2-3 тарілки, чашку, 2 ложки, виделку, ніж). Робочі розчини для дезінфекції посуду без залишків їжі використовують багаторазово.
Посуд аптечний, лабораторний або одноразового використання інвентар замочують у макікарині. Після дезінфекції посуд ополіскують. Посуд одноразового використання після знезараження утилізують.
Білизна (за винятком кольорової, вовняної та виготовленої із синтетичних волокон), прибиральний інвентар, медичні відходи з текстильних матеріалів замочують у розчині Медікарина 4 літри на 1 кг білизни в сухому вигляді. Щільно закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції білизна прополіскують і стирають.
Медичні відходи після знезараження утилізують. Прибиральний інвентар замочують або двічі протирають. Після експозиції ополіскують водою, висушують.
Взуття (сандалії, капці зі шкіри, гуми, полімерних матеріалів), гумові килимки знезараджують, протираючи або зрошуючи або замочуючи в розчинах Медікарина для профілактики інфекцій грибкової етіології. Після дезінфекції ополіскують водою.
Біологічні виділення зібрані в ємність, заливають розчином засобу (2 об'єми розчину на 1 об'єм виділень), ємність закривають кришкою.
Для боротьби з цвіллю (плесневі грибами) поверхню попередньо ретельно очищають за допомогою щітки й обробляють розчином засобу відповідно до режимів, зазначених у таблиці 5 методичних вказівок. У разі потреби оброблення повторюють. Для профілактики застосовують розчини засобу в концентрації 0,015%.
Профілактичну дезінфекцію в лікувально-профілактичних, аптечних установах, у дитячих та навчальних установах різних рівнів акредитації, на підприємствах фармацевтичної, мікробіологічної та парфумерно-косметичної, харчово перероблювальної (зокрема пиво безалкогольної) промисловості, об'єктах комунально-побутового обслуговування, установах соціального забезпечення, хоспісах, відділеннях зв'язку, банківських установах, воїнських частинах, атомних станціях, на транспорті та в місцях масового скупчення людей проводять у Відповідно до режимів, наведених у таблицях 2-6.
Профілактичну дезінфекцію на рухомому складі й об'єктах забезпечення всіх видів (повітряного, залізничного, автомобільного, морського, річкового, міського) транспорту (зокрема метрополітену), приміщень вокзалів, станцій та інших об'єктів пасажирського господарства проводять за режимами у разі бактеріальних інфекцій, таблиця 2.
Дезінфекцію в спортивно-оздоровчих установах (спортивні та тренувальні зали, роздягальники, санітарні кімнати, басейни, душові, сауни, бані тощо) проводять відповідно до режимів, наведених у таблиці 5.
Дезінфекцію внутрішніх поверхонь ємностей для зберігання і транспортування води (цистерни, бочки, каністри, баки тощо) проводять способом протирання, зрошення або заповнення ємностей розчином засобу. Норма витрати розчину засобу під час використання способом протирання становить — 100 мл/м2. Під час знезараження методом заповнення, ємність заповнюють водою й додають необхідну кількість засобу відповідно до режимів, наведених у таблиці 2. Після знезараження ємності промивають водопровідною водою.
Санітарне оброблення шкаралупи яєць здійснюють після попереднього замочування та миття. Яйця рясно зрошують розчином засобу з концентрацією активного хлору 0,015% у разі експозиції 15 хвилин або з концентрацією активного хлору 0,03% у разі експозиції 10 хвилин. Перед використанням яйця ополіскують питною водою. 3.2.15.49е прибирання в лікувально-профілактичних установах проводять відповідно до режимів, зазначених у таблиці 6.
Для заповнення дезінфекційних бар'єрів (Дезінфекційних килимків) використовують розчин засобу в концентрації 0,015% (за активним хлором). Розчин доливають за потреби (у разі зменшення рівня). Періодичність заміни робочого розчину в дезінфікувальному бар'єрі залежить від інтенсивності його використання й відбувається в середньому 1 раз на 3 доби.